Samsung QN55Q8FAAFXZC | 55" TV Q8F Series - QLED - 4K - 120Hz - Quantum HDR+ - Samsung QN55Q8FAAFXZC
The Samsung QLED 55" Q8F TV delivers a premium viewing experience with its Q4 AI Gen1 processor. Its vibrant color QLED display and OTS Lite adaptive sound system create a natural immersion. Elegant Air Slim design and smart features complete this magnificent TV.
- 120Hz refresh rate (Up to 144Hz).
- 100% colorimetric volume.
- Automatic game mode (ALLM).
- SolarCell remote control.
Sonxplus St-Georges services for you
At Sonxplus St-Georges, we offer you a complete experience:
Flexible financing: Financing options available in-store and online with Flexiti. Sign up.
Local delivery: Fast delivery service in the St-Georges area . Learn more.
📞 Call us: To check availability and make a reservation: 418-228-2676
  • Specifications
Features
Brand Samsung
Product series Q8F
Color 100% color volume
Image format 4K
Bluetooth Yes, 5.3
Ethernet 1 Ethernet port
Available languages English,French,Spanish
VESA standard 200 x 200
Image
Image processor Q4 AI Gen1 Processor
Contrast Dual LED
HDR 10, HDR 10+, HLG HDR 10+ (ADAPTIVE)
Display resolution 3840 x 2160
Screen size 55"
Standard refresh rate 120Hz (up to 144Hz)
IT
Operating system Tizen Smart TV
Inputs / outputs
HDMI 4
USB 2
Dimensions
Weight without stand 13.9kg
Other
Packaging weight 19.1kg
Packaging dimensions 1369 x 813 x 142
Automatic game mode Yes (ALLM)
HDR (high dynamic range) Quantum HDR+
Intelligent features Apple Airplay, Samsung Daily+
Samsung TV plus Yes
Dimensions without stand 1232.1 x 708.8 x 25.7
Motion technology Motion Xcelerator 144Hz
Film mode Yes
Speaker configuration 20W 2.0 channels