Sony K50S20M2 | Bravia 2 II 50" TV - LED - 4K Ultra HD - HDR - Google TV
SKU: K50S20M2
The Sony BRAVIA 2 II 50" TV delivers a quality viewing experience with its X1 processor that optimizes images for detailed 4K rendering and vibrant colors.
- 4K X1 processor for intelligent image enhancement.
- 4K Ultra-HD resolution for exceptional detail.
- HDR for extended dynamic range.
- Google TV for easy access to streaming content.
- Available for pre-order.
Sonxplus St-Georges services for you
At Sonxplus St-Georges, we offer you a complete experience:
Flexible financing: Financing options available in-store and online with Flexiti. Sign up.
Local delivery: Fast delivery service in the St-Georges area . Learn more.
📞 Call us: To check availability and make a reservation: 418-228-2676
  • Specifications
Features
Brand Sony
Product series Bravia 2 II
Image format 4K
Bluetooth Bluetooth 4.2
Ethernet Yes
VESA standard 200 x 200 mm
Image
Screen size 50"
Standard refresh rate 60 Hz
Audio
Audio formats Dolby Audio, Dolby Atmos, DTS Digital Surround
Output power 10 W + 10 W
IT
Processor type 4K X1 processor
Inputs / outputs
USB 2 (side)
Other
Packaging weight 14.1 kg
Dimensions with stand 43.75" x 28.12" x 10.12" x 10.12" mm
Packaging dimensions 47.63" x 29.88" x 5.88" x 5.88" x 5.88" x 5.88".
HDMI Input 4 (4 sides)
HDR (high dynamic range) Compatible with HDR10, HLG, DolbyVision
Composite video input Hybrid with S-Centre x1 speaker input (side, mini plug)
AirPlay Yes
Dimensions without stand 43.75" x 25.88" x 3.25" x 3.25" x 3.25" x 3.25".